História plemena

Dnešný Cavalier King Charles Spaniel je priamym potomkom malých španielov, ktorých môžeme vidieť na obrazoch zo 16., 17. a 18. storočia. Malí španieli boli pomerne bežný ako spoločníci dvorných dám v časoch Tudorovcov, ale svoj „kráľovský titul“ King Charles spaniel získali za vlády Stuartovcov. História nám napovedá, že kráľa Karola II. bolo len zriedkakedy vidieť bez dvoch - troch či viacerých týchto stvorení.


V behu času a s nástupom holandského kráľovského dvora Williama III., malý španieli vyšli z módy a postupne ich nahradili mopsy. Počas 18. a 19. storočia nebolo o malých španieloch viac počuť. Vtedy bol známy špeciálny typ červeno-bielych malých španielov z paláca Blenheim lorda Marlborough, hlavne vďaka ich loveckým kvalitám, hoci slúžili aj ako spoločníci dám.


V dávnej minulosti neboli výstavy psov a neexistovala potreba štandardu plemena, takže typ a veľkosť boli veľmi variabilné. Za vlády kráľovnej Viktórie začali chovatelia organizovať výstavy a nadšenci začali chovať psov seriózne a požadovaného typu. To prinieslo novú módu; psov s krátkou tvárovou časťou postupne sa vyvíjajúcich do úplne plochej tváre ako je to u moderného King Charles španiela. Bolo množstvo schopných chovateľov, ktorý úspešne chovali psov vysokej kvality s plochou tvárovou časťou, klenutou lebkou a dlhými nízko nasadenými ušami. Tento typ je stále populárny a je to veľmi milé plemeno.

Potom pán Roswell Eldridge, Američan a veľký milovník malých španielov, prišiel do Anglicka a bol veľmi nemilo prekvapený, že tu nenašiel žiadnych malých „nosatých“ španielov. V snahe dosiahnuť nápravu, vypísal cenu na Cruftovu výstavu počas troch rokov (neskôr to bolo predĺžené na 5 rokov) 25 libier pre najlepšieho psa a sučku psej rasy ako sme ju mohli vidieť za čias kráľa Karola II. Nasledujúca veta je citátom z katalógu Cruft's: „Ako na obrázok z čias kráľa Karola II., dlhá tvárová čas, bez stopu; plochá lebka, bez sklonu ku klenutiu a so spotom v strede temena.“

Chovatelia King Charlesov nebrali tieto triedy príliš vážne. Tvrdo pracovali mnoho rokov, aby sa zbavili dlhých nosov. Postupne, ako vysoká odmena, ktorú mohli získať na výstave, skončila, zostalo pri chovateľskom experimente len niekoľko málo nadšencov. Najdôležitejšiu úlohu v tom zohrala pravdepodobne pani Amice Pitt. Na konci piatich rokov sa dosiahlo málo, pretože Kennel Club považoval psov za nedostatočne početných alebo štandardizovaných nato, aby im pridelil samostatnú registráciu plemena.


V roku 1928 bol založený klub a zaviedlo sa pomenovanie pre plemeno „Cavalier King Charles spaniel“. Na prvom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo počas druhého dňa Cruftovej výstavy psov, 1928, bol spísaný štandard plemena a je to prakticky ten istý, ako ho poznáme v súčasnosti. Živým vzorom na napísanie štandardu bol Ann´s Son slečny Mostyn Walker. Členovia klubu priniesli všetky reprodukcie obrazov z 16., 17. a 18. storočia, ktoré sa im podarilo zohnať. Dohodlo sa, že pokiaľ to bude možné, psi by nemali podliehať móde a nemali by sa strihať.
Ann´s Son

V priebehu nasledujúcich niekoľko rokov bol progres veľmi pomalý a Kennel Club stále zdržiaval uznanie plemena, a bez Challenge Cerificates (t.j. CAC v našom ponímaní) malo len pár ľudí záujem chovať plemeno s nulovou predajnou hodnotou.


Malá skupinka priekopníkov hlásila svojich psov do triedy otvorenej na výstavách a do tried určených pre týchto psov na niekoľko málo výstavách, ktorých výstavný výbor bol ochotný spolupracovať. Ako obyčajne, nebola tu finančná odmena, ale psi boli predstavení verejnosti a získavali si popularitu.
Ch. Daywell Roger
V roku 1945 Kennel Club udelil registráciu a prvá sada Challenge Cerificatov nasledovala o rok neskôr. Prvým Cavalierom s titulom šampión bol psík v majetku dcéry pani Amice Pitt – Jane (dnes známa pod menom Jane Bowdler). Bol do Ch. Daywell Roger a jeho chovateľom boli Lt. Col. a pani Brierly. Daywell Roger bol veľmi využitý v chove a mal najväčší vplyv na vývoj plemena v polovici 20-teho storočia.
Zdroj: SK klub Cavalier a King Charles Španiel